środa, 23 października 2013

DYSLEKSJA

Znamy? Pewnie, że znamy. Ale... chyba nie do końca rozumiemy.

Wg wikipedii:

Ronald Davies, autor Daru dysleksji, podaje pozytywne aspekty dysleksji, do których należą:

*korzystanie z wrodzonej umiejętności przetwarzania i kreowania doznań percepcyjnych 
*większa wrażliwość na otoczenie 
*myślenie obrazami, nie słowami (w czasie 1 sekundy osoba myśląca werbalnie może mieć od dwóch do pięciu myśli w postaci pojedynczych słów, natomiast osoba myśląca niewerbalnie 32 obrazy myślowe) 
*świetna intuicja i przenikliwość 
*myślenie i spostrzeganie ma charakter polisensoryczny i polimodalny (osoby z dysleksją wykorzystują wszystkie zmysły) 
*realistycznie przeżywanie swoich myśli 
*żywa wyobraźnia 
*kreatywność 

Osobiście znam dwie osoby z dysleksją... Obie wyjątkowe.

Dlaczego taki temat? Natknęłam się na kilka plakatów zwracających uwagę na tę niezrozumiałą często przypadłość, a poza tym baaaaaardzo podoba mi się określenie "myślenie obrazami, nie słowami"...4 komentarze:

 1. bardzo podoba mi się pomysł na te plakaty, a obrazy dziś zastępują słowa coraz bardziej:) chociaż ja ciągle bardziej po stronie słów:) słowa bywają obrazowe:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. bywają i to bardzo:) Takie siostry jedna od słów druga od obrazów:D uzupełniamy się:)

   Usuń
 2. Kiedyś - jeszcze na studiach - widziałam slady symulujące to, jak osoby z dysleksją widza tekst. Od patrzenia na niektóre dostawałam choroby morskiej. Po tamtych zajęciach nabrałam całe mnóstwo szacunku i pokory wobec tych, którzy się ze swoimi dysleksjami (bo kazda inna) zmagają w naszym niedyslektycznym świecie. I mnie trafia jak słyszę, że ktoś sobie załatwił lrewe papiery na dysleksję, bo to straszliwie dykredytuje te osoby, które z problemem żyją i czasem zaświadzenia potzrebują, żeby przejść idiotyczny system polskiej oświaty. Świetne plakaty!
  Uff, ale się sama rozjuszyłam ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. oj to prawda. Nie rozjuszaj się:) Na nasz system oświaty chyba nie warto;) coś mi się wydaje że wiele wody upłynie zanim ktoś -jeżeli w ogóle - zrobi w nim porządek:) Dziękuję za odwiedziny:)

   Usuń